Zofia Pręgowska nominowana do Nagród im. Machulskiego - Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa

Komitet Organizacyjny Nagród Polskiego Kina Niezależnego ogłosił oficjalną listę filmów i twórców nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego. W gronie nominowanych znalazła się absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zofia Pręgowska została doceniona w kategorii „Najlepsza reżyseria” oraz „Najlepszy film dokumentalny”. Finał 12. edycji Nagród odbędzie się jesienią 2016 roku.

Komitet zwrócił uwagę na film „Niewidzialne”. Bohaterką jest niewidoma poetka pani Krystyna. Akcja filmu rozgrywa się w maluteńkim warszawskim mieszkanku, którego pani Krystyna z racji swojego stanu zdrowia nie jest w stanie już samodzielnie opuszczać. Zdana na innych, nieustannie komentuje otaczający ją świat pisząc poezję.

Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego co roku przyznawane są przez czołowe polskie festiwale filmowe prezentujące repertuar tworzony poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej. W 2015 roku były to następujące imprezy:


• Międzynarodowy Festiwal Filmowy Zoom-Zbliżenia (Jelenia Góra),

• Gdańsk DocFilm Festival,

• Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato (Radom),

• Solanin Film Festiwal (Nowa Sól),

• WAMA Film Festival (Olsztyn),

• Festiwal Filmowy Offeliada (Gniezno)

• Cinemaforum - Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych (Warszawa).


"W polskim kinie niezależnym, do którego Akademia zalicza także krótkometrażowe, niskobudżetowe produkcje studentów uczelni artystycznych, od kilku lat widoczne są pewne wyraźne tendencje. Po pierwsze, istotnym tematem okazują się więzi rodzinne bohaterów, które zawsze w jakiś sposób ich określają i stanowią najważniejszy element świata przedstawionego na ekranie. Może to być także brak tych więzi lub specyficzne ich definiowanie, jak w dwóch najliczniej nominowanych w tym roku filmach: „Mleczny brat” Vahrama Mkhitaryana i „Dzień Babci” Miłosza Sakowskiego – podkreśla Aleksandra Różdżyńska, koordynatorka Nagród im. Jana Machulskiego. - Inaczej niż jeszcze dziesięć lat temu, bohaterowie koncentrują się na sobie i najbliższych sobie sprawach, nie próbując rozwiązywać problemów ludzkości czy nawet lokalnej społeczności. Często widzimy ich w scenerii dalekiej od tego, co znamy na co dzień - w wielkiej przestrzeni pozostawiającej ich paradoksalnie sam na sam z tym, kim są i zmuszającej do określenia siebie względem ludzi w najbliższym tylko otoczeniu. Nietypową scenerię podkreślają świetne zdjęcia, jak te Jacka Podgórskiego w „Molochu”, Jakuba Stoleckiego do „Obiektu” i Hanny Polak w filmie „Nadejdą lepsze czasy”. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Feedback