Zaczęło się! Młodzi i film znów razem w Koszalinie - Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa

Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Tomasz Wasilewski, Xawery Żuławski, Marcin Wrona – to tylko niektórzy wielcy naszego kina, którzy właśnie w Koszalinie przeżyli swój filmowy debiut. Kto dołączy do tego grona w tym roku? I czy kolejny raz uda się jurorom koszalińskiego festiwalu wyłuskać talent tego kalibru?

 Rusza 37. Koszaliński Festiwal Debiutów „Młodzi i Film” - festiwal rozsadzany młodością i brawurą, na którym młodzi filmowcy na samym początku zawodowej drogi mijają się na festiwalowych ścieżkach z Największymi polskiego kina – jak Marek Koterski, bohater tegorocznej retrospektywy. W tym roku w konkursie krótkich metraży aż 4 filmy z Warszawskiej Szkoły Filmowej: „Gwiazda Piołun” Adeliny Borets, „Rodzina” Patrycji Widłak, „Córka” Mary Tamkovich i „Techno” Tadeusza Łysiaka. Nasi studenci zmierzą się m.in. z takimi autorami młodego kina, jak Maciej Buchwald / „Szczęście”, Michał Hytroś z nagrodzonym Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym dokumentem „Siostry” czy Marta Pajek triumfująca również w Krakowie animacją „III”. Będą mogli również spojrzeć na siebie w kontekście zagranicznych debiutantów, których filmy zobaczymy w sekcjach pozakonkursowych. Wśród nich rewelacja zeszłorocznego festiwalu w Cannes - rosyjska „Bliskość” Kantemira Balagova czy „Krew Saamów” Amandy Kernell wyróżniona Nagrodą Specjalną w Wenecji.

 A oprócz tego – dużo rozmów wokół kina: branżowych i otwartych, koncerty – m.in. Łona i Weber i dużo szczerości – w słynnych spotkaniach z widzami „Szczerość za szczerość”. Bo bez szczerości, nie a kina.

 

 

„Techno” Tadeusza Łysiaka

 

„Gwiazda Piołun” Adeliny Borets

 

 

„Bliskość” Kantemira Balagova

 

 

Feedback