Powstanie Warszawskie Oczyma Dzieci - Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa

Film dokumentalny „Fajna ferajna” to opowieść o Powstaniu Warszawskim widziana oczyma najmłodszych uczestników tych wydarzeń. Twórcami są absolwenci naszej Uczelni.

 „Fajna ferajna” to film niezwykły, przede wszystkim ze względu na występujące w nim osoby. Na ekranie pojawiają się świadkowie i uczestnicy Powstania: Basia, Halusia, Jureczek, „Hipek” i „Kazimierz”. Każda historia, pokazana w filmie skupia się na innym aspekcie Powstania Warszawskiego, widzianym oczyma dziecka. Halinka ratowała z Powstania psy i koty. „Kazimierz” był kolporterem gazet i obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. “Hipek” należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się w piwnicach.

Towarzyszą im współczesne dzieci: Jaś, Staś, Stefanek i Zosia. Ta niecodzienna obsada pracuje pod okiem reżysera Tomka Stankiewicza, który w „Fajną Ferajnę” włożył całe swoje serce. Udało mu się pokazać, jak wyobraźnia współczesnych dzieci, poruszona opowieściami Powstańców, przenosi ich do 1944 roku. Jaś, Staś, Stefan i Zosia doświadczają tych samych emocji, co ich rówieśnicy z Powstania Warszawskiego.

Tomasz Stankiewicz

Reżyser

Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Tomasz Stankiewicz, absolwent reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jeszcze w czasie studiów stworzył film na konkurs „Kultura się liczy” organizowany przez Narodowe Centrum Kultury i zdobył I nagrodę. Tomek jest również autorem zdjęć i montażystą filmu "Niewidzialne" w reżyserii Zofii Pręgowskiej, który zakwalifikował się do konkursu filmów studenckich na International Documentary Film Festival w Amsterdamie. Dla warszawskich teatrów Ateneum i Kwadrat, zwiastuny do spektakli. „Fajna Ferajna” to jego krótkometrażowy debiut reżyserski.

Wiele radości, choć czasem także stresów, dostarczyła Tomkowi praca na planie z małą ferajną, czyli rodzonymi braćmi Jasiem, Stasiem, Stefankiem i ich stryjeczną siostrą Zosią. Wybór dzieci do filmu okazał się bardzo trafny. Na co dzień stanowią one zgraną paczkę i bardzo naturalnie odgrywają w filmie grupę dzieci podążającą śladami powstańczego pamiętnika. Praca z dziećmi była niecodziennym doświadczeniem dla Tomka. Choć czasem miał ochotę uciec z planu, szybko stał się obiektem uwielbienia małych aktorów i zyskał sobie szacunek Powstańców. 

Monika Kowaleczko-Szumowska

Producent Wykonawczy

Scenarzysta

Mama czwórki niesfornych dzieci (troje dorosłych i Zosia) i żona równie niesfornego męża. Codziennie po zrobieniu wszystkim kanapek do pracy i szkoły, siada do komputera. Pisze książki dla dzieci i młodzieży (Gupikowo, Galop’44, Fajna Ferajna) i tłumaczy dla Muzeum Powstania Warszawskiego. To właśnie praca w Muzeum zainspirowała ją do pisania o Powstaniu Warszawskim.

Krzysztof A. Janczak

Krzysztof A. Janczak jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów młodego pokolenia w Polsce. Laureat kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów muzyki poważnej i filmowej, między innymi; Eyes & Ears of Europe w Monachium, Red Dot w Berlinie, New York Festiwals w NY, European Talent i Universal Music Award w Kolonii oraz Transatlantyk Young Composer Award w Poznaniu. W 2012 roku został nominowany do Nagrody specjalnej RMF Classic dla młodego kompozytora muzyki filmowej.

www.kajanczak.com

Pozostali twórcy filmu, m.in.  Zofia Pręgowska (producent, kierownik produkcji), Robert Gajzler (operator) i Karol Moch (montażysta) są absolwentami Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Film powstał na podstawie książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, która ukazała nakładem Wydawnictwa BIS w lutym 2015 r. Producentem filmu jest TEXT Monika Kowaleczko-Szumowska oraz studio PREGO MEDIA Zofii Pręgowskiej. 
Patronem honorowym „Fajnej Ferajny” jest Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Stowarzyszenie Żołnierzy Pułku AK Baszta i Harcerska Fundacja Turystyczna Pomarańczarnia. Mecenasem filmu jest Bank Zachodni WBK SA a głównym sponsorem – Polska Grupa Energetyczna SA.

Więcej informacji o filmie na stronie www.fajnaferajna.pl i https://www.facebook.com/fajnaferajnafilm

Feedback