Kręci się w Warszawskiej Szkole Filmowej! - Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa


Studia artystyczne w Warszawskiej Szkole Filmowej to nie tylko połączenie przygotowania teoretycznego i praktycznego, ale także szansa na stworzenie pierwszych filmów. Bardzo często są to tytuły nagradzane na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Poniżej prezentujemy część portfolio, które pokazuje dojrzałość, odwagę i warsztat naszych młodych Twórców.

2016/2017

 

CÓRKA | DAUGHTER reż. Mara Tamkovich

Piotr wraca do domu w dniu szesnastych urodzin swojej córki Kamili, by znaleźć ją nieprzytomną w kałuży krwi. Od tego momentu ich życie nigdy nie będzie takie same.
reżyseria
Mara Tamkovich
scenariusz
Mara Tamkovich, Krzysztof Trela,
zdjęcia
Krzysztof Trela,
montaż
Maciej Gawda,
obsada
Adam Cywka, Gabriela Chojecka, Dagmara Brodziak, Aleksandra Padzikowska,

WIKI | WIKI reż. Veronica Andersson

Wiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która musi zmierzyć się trudną rzeczywistością - życia pod jednym dachem razem z matką alkoholiczką po tym jak zmarła jej babcia. Szczęśliwie na przekór złemu losowi spotyka Mateusza, fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.
reżyseria
Veronica Andersson
scenariusz
Veronica Andersson
zdjęcia
Mats Helgesson
montaż
Mats Helgesson
obsada
Kamila Kobic, Magdalena Kizinkiewicz, Adam Bobik, Kordian Rakowski, Hanna Tkaczyk,

TECHNO | TECHNO reż. Tadeusz Łysiak

Ryszard, sześćdziesięcioletni rolnik mieszka w małej wsi, gdzie samotnie opiekuje się swą chorą na Alzheimera żoną. Przypadkowe spotkanie z dziewczyną z dużego miasta odkrywa przed nim świat muzyki techno, która choć na chwilę pozwala mu zapomnieć o krzyżu jaki dźwiga na swych barkach.
reżyseria
Tadeusz Łysiak
scenariusz
Tadeusz Łysiak
zdjęcia
Konrad Bloch
muzyka
Konrad „Lord Qiuu” Belina, Szymon Orłowski,
montaż
Mariusz Gos,
obsada
Leszek Abrahamowicz, Danuta Stenka, Michalina Olszańska,
 

LESZY | THE WOODKIN reż. Mateusz Motyka

Leszy jest duchem lasu, obrońcą zwierząt i sędzią myśliwych. Karze tych, którzy złamali prawa natury.
Po dziesięciu latach nieobecności Krzysiek postanawia odzyskać syna. W trakcie kilkudniowego polowania nie cofnie się przed niczym by osiągnąć cel. Przekracza granice relacji ojciec-syn. Budzi Leszego.
reżyseria
Mateusz Motyka
scenariusz
Mateusz Motyka i Stanisław Wójcik,
zdjęcia
Stanisław Wójcik,
montaż
Bartosz Brzozowski,
obsada
Tadeusz Ratuszniak, Łukasz Gawroński, Magdalena Kizinkiewicz, Dominika Sakowicz, Adrianna Stalewska,

 

WIECZNE CIENIE | NUCLEAR SHADOWS reż. Marek Leszczewski

W postapokaliptycznym świecie, zniszczonym w wyniku nuklearnej zagłady, kilkunastoletni chłopiec w bliskim mu miejscu próbuje z godnością pochować ciało swojego młodszego brata.
reżyseria
Marek Leszczewski
scenariusz
Marek Leszczewski
zdjęcia
Max Bugajak
muzyka
Mikołaj Bugajak, Jacek Onaszkiewicz,
montaż
Yakiv Komarynsky
obsada
Maksymilian Jastrzębski, Maciej Bożek, Anita Jańcia,

 

2015/2016

MAJA, reż. Laura Mielczarek

   Głuchoniema Maja ma osiemnaście lat. Skończyła liceum, mieszka na wsi z ojcem, któremu pomaga w prowadzeniu gospodarstwa. Pragmatyczny ojciec chce, żeby przejęła gospodarstwo – dlatego z radością przyjmuje do wiadomości fakt, że Maja dostała się na agrotechnikę. Prawdziwą pasją Mai jest jednak taniec. Pomimo niepełnosprawności dziewczyna potrafi wyczuć rytm i wykorzystuje każdą wolną chwilę na ćwiczenia. Tylko w tańcu jest wolna i szczęśliwa. W sekrecie przed ojcem aplikuje do szkoły tańca – jej wstępne zgłoszenie zostaje przyjęte i otrzymuje zaproszenie na egzamin wstępny. Gdy wychodzi to na jaw, ojciec jest wściekły. Dla niego to mrzonki i ekstrawagancja. Córka zamiast myśleć o szkole tanecznej powinna skupić się na tym, co jest w jej zasięgu, na obowiązkach i gospodarce. Ojciec zakazuje Mai udziału w egzaminie do szkoły tanecznej. Czy Maja znajdzie w sobie dość siły, aby mu się przeciwstawić i spróbować spełnić swoje marzenia? A może znajdzie sposób, by przekonać ojca, że taniec to jej sposób na życie?

WYZWOLENIE | LIBERATION reż. Veronica Andersson

Film opowiada o 14-letniej dziewczynie, która udaje się w podróż z matką, żeby dokonać aborcji.

MALINY | RASPBERRIES reż. Mateusz MotykaPolska 1947. Ścigany przez służby bezpieczeństwa Staszek trafia do rodzinnego dworu. Odkrywa, że pozostała w nim tylko jego młodsza siostra Ada. Dziewczynka zrobi wszystko by zatrzymać go w domu.

ŚWIT | DAWN reż. Alex KaterynchukGdy dwóch żołnierzy z jednego kraju spotyka się w jednym domu podczas walk na Ukrainie, nagle słowa „bratobójcza walka” całkowicie zmieniają swoje znaczenie.

BAJECZKI NA DOBRANOC | BEDTIME STORIES, reż. Marek Ułan Szymański
Reżyser próbuje wyjaśnić kłamstwa swojego ojca z przeszłości podczas wspólnej rozmowy. Obraz złożony jest głównie z archiwalnych nagrań VHS, których treść dalece odbiega od wersji ojca, którą słychać w offie.

2014/2015

NASZA KLĄTWA, reż. Tomasz Śliwiński

 

Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. 

TOAST, reż. Filip Hillesland

”Toast” to historia 30-letniego mężczyzny, który musi zmierzyć się z niespodziewaną diagnozą – jest bezpłodny. Okoliczności związane z przygotowaniami do ślubu i presja ze strony przyszłych teściów powiększają dylemat, czy wyjawić prawdę.

FLY ALONE, reż. Klaudia Bielecka

Polskie wybrzeże, końcówka lata. Samotna dziewczyna borykająca się z Zespołem Tourette'a spotyka na plaży chłopaka puszczającego latawiec. Jest zafascynowana kontrolą, jaką ma on nad lotem. 

ROWER, reż. Adam Hartwiński

Zawieszony pomiędzy dwoma odmiennymi kulturami i językami, syn polskiego emigranta w Szwecji stawia czoła rzeczywistości świata dorosłych.

PIERWSZE, reż. Monika Majorek

Pierwsze radości i pierwsze rozczarowania jedenastoletniego Małego, który w czasie wakacji przyjeżdża z ojcem do dziadka na Ukrainę. Film o odkrywaniu relacji między światem dorosłych a światem dzieci.

SPOTKANIE, reż. Ina Hrabarenka

Emerytowany mężczyzna prowadzi samotne życie. Unika ludzi i każdy dzień spędza dokładnie tak samo jak poprzedni. Ale pewnego dnia dochodzi do spotkania, które wszystko zmienia.

SPOWIEDŹ, reż. Eliasz Waszczuk

Historia Ukrainki, która próbuje się dostać do szkoły aktorskiej w Polsce. Podczas egzaminu przypomina sobie traumatyczne momenty ze swego życia.

INKA, reż. Monika Majorek

Film opowiada o młodej dziewczynie, która jest szykanowana przez mieszkańców wioski, w której mieszka. Dziewczyna staje w konflikcie z miejscowym proboszczem, co sprawia, że zostaje wykluczona z wiejskiej społeczności. 

CHARON reż. Paweł Hejbudzki

Upośledzony pracownik szpitala, poznaje młodą dziewczynę, czekającą na zabieg aborcji.

SKAZANI NA GLAM, reż. Lulu Zubczyńska

Skazani na Glam to historie kilku chłopców warszawskiej społeczności LGBT, ukazanych na tle nocnego życia stolicy. Po zmroku tylko w jednym klubie mogą czuć się w pełni swobodnie. Za dnia spotykanie się ułatwiają im liczne portale randkowe...

WYPOWIEDZENIE, reż Ewa Kochańska

Ukrainka sprząta w Warszawie dom młodego małżeństwa. Przymusowy rytuał codziennych czynności doprowadza do eskalacji napięć i emocji. Pewien incydent burzy ostatecznie stary porządek rzeczy. 

SIERPIEŃ, reż. Tomek Ślesicki

“Sierpień" to film o pierwszej, nieśmiałej miłości i o tym, że czasami robimy przez nią głupie rzeczy. Dwójka dwunastolatków ze wsi zabiera sześcioletnie dziecko na pola. W trakcie ich wędrówki wydarzają się jednak rzeczy, przez które już nic nigdy nie będzie takie samo. 

RÓWNANIE, reż. Mara Tamkovich

Maria, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej to fanatyczna katoliczka, która podporządkowuje życie prywatne i zawodowe nabytym w okresie trudnego dzieciństwa zasadom. Historia, osadzona w czasach głębokiego PRL-u, unifikuje problematykę przemocy wobec dzieci z ówczesnymi realiami.

TROPICAL ISLAND, reż. Filip Hillesland

Tropical Island to komediodramat o wyobcowaniu, akceptacji siebie poprzez przyjaźń oraz poszukiwaniu swojego miejsca. Głównym bohaterem jest nastoletni albinos – Blady, który chce się wyrwać ze swojego szarego blokowiska.

BEBOK, reż. Edyta Sewruk

Kronika jednego lata dziadka i jego wnuczki, spędzonego w towarzystwie sąsiada Mariana i pod czujnym okiem nieuchwytnego lecz wciąż obecnego "Beboka". Opowieść o śmierci świadomie doświadczanej i nieświadomie obserwowanej.

30 STOPNI, BURZE, reż. Kuba Gryżewski

Nastoletnia Julka bierze udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest kolacja ze znanym polskim aktorem. Jednocześnie jej chłopak Janek organizuje romantyczny wieczór, gdzie będą mogli przeżyć swój "pierwszy raz". 

GALERIANKI, reż. Katarzyna Rosłaniec

Dyplom Katarzyny Rosłaniec opowiada o 14-letnich gimnazjalistkach szukających w centrach handlowych sponsorów, 20-30 l. mężczyzn, którzy w zamian za seks kupują im prezenty: upragnione ciuchy, kosmetyki oraz wożą swoimi sportowymi samochodami. 

CZEGO NIKT NIE WIE, reż. Maciej Prykowski

Ballada Macieja Prykowskiego, studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, o miłości do kina, nieco przewrotnie nawiązująca do arcydzieła Andrzeja Wajdy - "Popiół i Diament". Film opowiada historyjkę skąd w filmie "Popiół i Diament" wziął się biały koń. 

NA DOBRY POCZĄTEK, reż. Wojciech Klimala

To historia dwojga młodych ludzi, którzy w obliczu niespodziewanej ciąży muszą nauczyć się akceptować siebie nawzajem, pomimo dwóch różnych światów z których pochodzą.

Mr BADLUCK, reż. Bruno Brejt 

Koniec lata. Młode małżeństwo wyjeżdża na długo upragniony urlop . Ich spokój zostaje zakłócony przez pozornie niegroźny incydent. Atmosfera między dwojgiem kochanków gęstnieje z każdą minutą.

NOC ŻYCIA, reż. Antek Królikowski

Film Antoniego Królikowskiego opowiada historię pewnego maturzysty, który ucieka z własnej studniówki. Nie mogąc wrócić do domu przed wschodem, błąka się po mieście i spotyka na swojej drodze bardzo specyficznych ludzi.

SERCE NA DŁONI, reż. Dorota Kobiela

Film Doroty Kobieli jest brawurowo opowiedzianą historią o pragnieniu miłości i potrzebie bycia z bliską osobą.

ZABŁĄKANE SNY, reż. Marek Birner

Dom na skraju puszczy, przyjeżdża chłopak, zjawia się dziewczyna. Czy to zdarzyło się naprawdę czy tylko w wyobraźni bohaterów? Czy są to wspomnienia czy rzeczywistość? Interpretacja zdarzeń należy do widza.

ŻAKLINA, reż. Marcin Szuwarowski

Dwóch uczniów szkoły średniej przeżywa fascynację dojrzałą, atrakcyjną kobietą o imieniu Żaklina. Przyjaźń chłopców umocniona wspólną pasją kręcenia filmów wydaje się być niezniszczalna do czasu, kiedy oboje próbują ją uwieść.

 

 

Feedback