Kręci się w Warszawskiej Szkole Filmowej! - Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa

Studia artystyczne w Warszawskiej Szkole Filmowej to nie tylko połączenie przygotowania teoretycznego i praktycznego, ale także szansa na stworzenie pierwszych filmów. Bardzo często są to tytuły nagradzane na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych. Poniżej prezentujemy część portfolio, które pokazuje dojrzałość, odwagę i warsztat naszych młodych Twórców.

2015/2016

MAJA, reż. Laura Mielczarek

Głuchoniema Maja ma osiemnaście lat. Skończyła liceum, mieszka na wsi z ojcem, któremu pomaga w prowadzeniu gospodarstwa. Pragmatyczny ojciec chce, żeby przejęła gospodarstwo – dlatego z radością przyjmuje do wiadomości fakt, że Maja dostała się na agrotechnikę. Prawdziwą pasją Mai jest jednak taniec. Pomimo niepełnosprawności dziewczyna potrafi wyczuć rytm i wykorzystuje każdą wolną chwilę na ćwiczenia. Tylko w tańcu jest wolna i szczęśliwa. W sekrecie przed ojcem aplikuje do szkoły tańca – jej wstępne zgłoszenie zostaje przyjęte i otrzymuje zaproszenie na egzamin wstępny. Gdy wychodzi to na jaw, ojciec jest wściekły. Dla niego to mrzonki i ekstrawagancja. Córka zamiast myśleć o szkole tanecznej powinna skupić się na tym, co jest w jej zasięgu, na obowiązkach i gospodarce. Ojciec zakazuje Mai udziału w egzaminie do szkoły tanecznej. Czy Maja znajdzie w sobie dość siły, aby mu się przeciwstawić i spróbować spełnić swoje marzenia? A może znajdzie sposób, by przekonać ojca, że taniec to jej sposób na życie?

WYZWOLENIE reż. Veronica AnderssonFilm opowiada o 14-letniej dziewczynie, która udaje się w podróż z matką, żeby dokonać aborcji.

MALINY, reż. Mateusz MotykaPolska 1947. Staszek jest ścigany przez służby bezpieczeństwa i szczęśliwym trafem znajduje schronienie w swoim rodzinnym domu. Niestety pozostała tam tylko jego młodsza siostra. Czy Zosi uda się go zatrzymać w domu?

ŚWIT reż. Alex KaterynchukGdy dwóch żołnierzy z jednego kraju spotyka się w jednym domu podczas walk na Ukrainie, nagle słowa „bratobójcza walka” całkowicie zmieniają swoje znaczenie.


BAJECZKI NA DOBRANOC, reż. Marek Ułan Szymański
Reżyser próbuje wyjaśnić kłamstwa swojego ojca z przeszłości podczas wspólnej rozmowy. Obraz złożony jest głównie z archiwalnych nagrań VHS, których treść dalece odbiega od wersji ojca, którą słychać w offie.

2014/2015

NASZA KLĄTWA, reż. Tomasz Śliwiński

 

Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. 

TOAST, reż. Filip Hillesland

”Toast” to historia 30-letniego mężczyzny, który musi zmierzyć się z niespodziewaną diagnozą – jest bezpłodny. Okoliczności związane z przygotowaniami do ślubu i presja ze strony przyszłych teściów powiększają dylemat, czy wyjawić prawdę.

FLY ALONE, reż. Klaudia Bielecka

Polskie wybrzeże, końcówka lata. Samotna dziewczyna borykająca się z Zespołem Tourette'a spotyka na plaży chłopaka puszczającego latawiec. Jest zafascynowana kontrolą, jaką ma on nad lotem. 

ROWER, reż. Adam Hartwiński

Zawieszony pomiędzy dwoma odmiennymi kulturami i językami, syn polskiego emigranta w Szwecji stawia czoła rzeczywistości świata dorosłych.

PIERWSZE, reż. Monika Majorek

Pierwsze radości i pierwsze rozczarowania jedenastoletniego Małego, który w czasie wakacji przyjeżdża z ojcem do dziadka na Ukrainę. Film o odkrywaniu relacji między światem dorosłych a światem dzieci.

SPOTKANIE, reż. Ina Hrabarenka

Emerytowany mężczyzna prowadzi samotne życie. Unika ludzi i każdy dzień spędza dokładnie tak samo jak poprzedni. Ale pewnego dnia dochodzi do spotkania, które wszystko zmienia.

SPOWIEDŹ, reż. Eliasz Waszczuk

Historia Ukrainki, która próbuje się dostać do szkoły aktorskiej w Polsce. Podczas egzaminu przypomina sobie traumatyczne momenty ze swego życia.

INKA, reż. Monika Majorek

Film opowiada o młodej dziewczynie, która jest szykanowana przez mieszkańców wioski, w której mieszka. Dziewczyna staje w konflikcie z miejscowym proboszczem, co sprawia, że zostaje wykluczona z wiejskiej społeczności. 

CHARON reż. Paweł Hejbudzki

Upośledzony pracownik szpitala, poznaje młodą dziewczynę, czekającą na zabieg aborcji.

SKAZANI NA GLAM, reż. Lulu Zubczyńska

Skazani na Glam to historie kilku chłopców warszawskiej społeczności LGBT, ukazanych na tle nocnego życia stolicy. Po zmroku tylko w jednym klubie mogą czuć się w pełni swobodnie. Za dnia spotykanie się ułatwiają im liczne portale randkowe...

WYPOWIEDZENIE, reż Ewa Kochańska

Ukrainka sprząta w Warszawie dom młodego małżeństwa. Przymusowy rytuał codziennych czynności doprowadza do eskalacji napięć i emocji. Pewien incydent burzy ostatecznie stary porządek rzeczy. 

SIERPIEŃ, reż. Tomek Ślesicki

“Sierpień" to film o pierwszej, nieśmiałej miłości i o tym, że czasami robimy przez nią głupie rzeczy. Dwójka dwunastolatków ze wsi zabiera sześcioletnie dziecko na pola. W trakcie ich wędrówki wydarzają się jednak rzeczy, przez które już nic nigdy nie będzie takie samo. 

RÓWNANIE, reż. Mara Tamkovich

Maria, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej to fanatyczna katoliczka, która podporządkowuje życie prywatne i zawodowe nabytym w okresie trudnego dzieciństwa zasadom. Historia, osadzona w czasach głębokiego PRL-u, unifikuje problematykę przemocy wobec dzieci z ówczesnymi realiami.

TROPICAL ISLAND, reż. Filip Hillesland

Tropical Island to komediodramat o wyobcowaniu, akceptacji siebie poprzez przyjaźń oraz poszukiwaniu swojego miejsca. Głównym bohaterem jest nastoletni albinos – Blady, który chce się wyrwać ze swojego szarego blokowiska.

BEBOK, reż. Edyta Sewruk

Kronika jednego lata dziadka i jego wnuczki, spędzonego w towarzystwie sąsiada Mariana i pod czujnym okiem nieuchwytnego lecz wciąż obecnego "Beboka". Opowieść o śmierci świadomie doświadczanej i nieświadomie obserwowanej.

30 STOPNI, BURZE, reż. Kuba Gryżewski

Nastoletnia Julka bierze udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest kolacja ze znanym polskim aktorem. Jednocześnie jej chłopak Janek organizuje romantyczny wieczór, gdzie będą mogli przeżyć swój "pierwszy raz". 

GALERIANKI, reż. Katarzyna Rosłaniec

Dyplom Katarzyny Rosłaniec opowiada o 14-letnich gimnazjalistkach szukających w centrach handlowych sponsorów, 20-30 l. mężczyzn, którzy w zamian za seks kupują im prezenty: upragnione ciuchy, kosmetyki oraz wożą swoimi sportowymi samochodami. 

CZEGO NIKT NIE WIE, reż. Maciej Prykowski

Ballada Macieja Prykowskiego, studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej, o miłości do kina, nieco przewrotnie nawiązująca do arcydzieła Andrzeja Wajdy - "Popiół i Diament". Film opowiada historyjkę skąd w filmie "Popiół i Diament" wziął się biały koń. 

NA DOBRY POCZĄTEK, reż. Wojciech Klimala

To historia dwojga młodych ludzi, którzy w obliczu niespodziewanej ciąży muszą nauczyć się akceptować siebie nawzajem, pomimo dwóch różnych światów z których pochodzą.

Mr BADLUCK, reż. Bruno Brejt 

Koniec lata. Młode małżeństwo wyjeżdża na długo upragniony urlop . Ich spokój zostaje zakłócony przez pozornie niegroźny incydent. Atmosfera między dwojgiem kochanków gęstnieje z każdą minutą.

NOC ŻYCIA, reż. Antek Królikowski

Film Antoniego Królikowskiego opowiada historię pewnego maturzysty, który ucieka z własnej studniówki. Nie mogąc wrócić do domu przed wschodem, błąka się po mieście i spotyka na swojej drodze bardzo specyficznych ludzi.

SERCE NA DŁONI, reż. Dorota Kobiela

Film Doroty Kobieli jest brawurowo opowiedzianą historią o pragnieniu miłości i potrzebie bycia z bliską osobą.

ZABŁĄKANE SNY, reż. Marek Birner

Dom na skraju puszczy, przyjeżdża chłopak, zjawia się dziewczyna. Czy to zdarzyło się naprawdę czy tylko w wyobraźni bohaterów? Czy są to wspomnienia czy rzeczywistość? Interpretacja zdarzeń należy do widza.

ŻAKLINA, reż. Marcin Szuwarowski

Dwóch uczniów szkoły średniej przeżywa fascynację dojrzałą, atrakcyjną kobietą o imieniu Żaklina. Przyjaźń chłopców umocniona wspólną pasją kręcenia filmów wydaje się być niezniszczalna do czasu, kiedy oboje próbują ją uwieść.

 

 

Feedback