Kino Elektronik - Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa

30 maja 2015 r. odbyło się oficjalne, uroczyste otwarcie kultowego kina Elektronik, które zostało przywrócone do życia dzięki Fundacji Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy LATERNA MAGICA.

 

Powrót Elektronika.

 

Historia kina sięga lat 60. XX wieku. Powstało jako część Zespołu Szkół Elektronicznych. Projekt został zatwierdzony w 1964 roku i w tym też roku wmurowano kamień węgielny pod budowę gmachu. Pisała o tym cała warszawska prasa. Była to trzynasta szkoła z funduszy społecznych, tzw. „tysiąclatka”. Łącznie prawie 80 tysięcy metrów sześciennych przestrzeni.

 

Gmach postawiono w ważnym dla Warszawy miejscu. Pod koniec sierpnia 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego zginęło tu kilkuset żołnierzy Armii Krajowej, którzy szturmowali oblężony Dworzec Gdański - łącznik pomiędzy Żoliborzem a Starym Miastem.

 

Ogromny kompleks miał własne warsztaty, pracownie, hale i basen. Także kino, w którym odbywały się regularne projekcje, przedstawienia teatralne, imprezy estradowe. Szkoła organizowała liczne spotkania z ludźmi nauki, sztuki, z literatami. Na scenie Elektronika wystąpili między innymi Jan Pietrzak, Wojciech Młynarski, Jan Machulski, Jerzy Zelnik. Działał także szkolny kabaret i Dyskusyjny Klub Filmowy „Frankensteinik”. Raz na tydzień, około 100 osób spotykało się, aby obejrzeć wspólnie wybrany film, po którym odbywała się dyskusja z zaproszonym gościem.  Uczestnikami spotkań byli między innymi Andrzej Wajda, Maja Komorowska, Marek Kondrat.

 

Utrzymanie tak dużej sali było dla szkoły kosztowne. Dyrekcja starała się więc wynajmować kino na rozmaite wydarzenia zewnętrzne. Odbyło się między innymi pamiętne dla starszych Żoliborzan spotkanie z uzdrowicielem, który leczył widzów ze sceny na odległość.

 

Potencjał Elektronika nie był jednak wykorzystywany, dyrekcji szkoły brakowało pomysłu na działalność. Zdecydowano więc podnająć salę innemu żoliborskiemu kinu - Wisła, które zajęło się organizacją repertuaru. Odbywały się regularne projekcje, jednak kino zawsze było nieco „offowe”. Nie wyświetlano tu premierowych hitów, raczej filmy ambitne i wyszukane.

 

Z czasem przez uszkodzony dach zaczęła kapać woda, tynk odpadał z sufitu, gniły paździerzowe panele, którymi wyłożone były ściany, a szkole brakowało funduszu na remont. W latach 90. kino wynajęła firma Vision, która proponowała, że zainwestuje, zmieni PRL - owską placówkę w nowoczesne kino „Arizona”. Miała być Ameryka, miał być stojący przed budynkiem Cadillac. Pomysł nie doszedł do skutku.

 

Kino Elektronik zamknięto w 2001 roku, nie spełniało norm przeciwpożarowych. Winne były drewniane fotele pokryte łatwopalnym materiałem. Pożegnano widzów filmem "Czekolada" z Juliette Binoche i Johnnym Deppem. Od tamtej ostatniej projekcji budynek stał opuszczony.

W 2010 roku część pomieszczeń Zespołu Szkół Elektronicznych wydzierżawiła Fundacja Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy - Laterna Magica, tworząc siedzibę Warszawskiej Szkoły Filmowej. Fundacja od samego początku walczyła o możliwość rewitalizacji opuszczonego kina, a Ministerstwo Kultury i później Państwowy Instytut Sztuki Filmowej wsparły projekt przywrócenia Elektronika na kulturalną mapę Warszawy.

 

Koszt inwestycji był ogromny. Należało wymienić wszystkie instalacje, oświetlenie, całą mechanikę. A przede wszystkim należało rozwiązać problem feralnych foteli, przez które kino zostało zamknięte. Siedzenia jednak nie zostały wyrzucone. Odnowiono je i usunięto z nich łatwopalny materiał. 

 

Drewniane siedzenia, jedno po drugim zostały dokładnie odrestaurowane. Nie ma w nich uchwytów na colę i popcorn. Choć kino wyposażono w nowoczesny sprzęt, swojego oryginalnego klimatu nie straciło. Jest również scena, na której mogą być wystawiane spektakle, organizowane koncerty, debaty, spotkania autorskie.

 

W 2013 roku na budynku powstał mural. Autorami są Ania Koźbiel i Adam Walas - duet Ad Manum związany z warszawską Akademią Sztuk Pięknych, twórcy m. in. obrazu na murach stadionu klubu sportowego Polonia. Całość pracy stanowi 750 metrów kwadratowych kadrów z klasyki światowego kina: „Przeminęło z wiatrem”, „Pancernik Potiomkin”, „Obywatel Kane”, „Nosferatu – symfonia grozy” i ogromne, widoczne z oddali oko znane z filmu „Człowiek z kamerą” Dżigi Wiertowa. Barwy i geometryczne kształty nawiązują do malarstwa abstrakcyjnego lat 20., 30. i 40. XX wieku . Mural ma stanowić hołd złożony klasyce kinematografii.

 

Od czasu remontu do oficjalnego, uroczystego otwarcie w Elektroniku odbyło się kilka projekcji i wydarzeń kulturalnych. Między innymi festiwal scenopisarstwa „ScriptFiesta”, przegląd filmów etnograficznych „Oczy i Obiektywy”, działa Akademia Filmowa, swoją siedzibę ma studio aktorskie Mała Filmówka. W sali odbywają się także zajęcia studentów i uczniów kompleksu Warszawskiej Szkoły Filmowej.

 

Przyszedł czas by „oddać” odrestaurowane kino warszawiakom. Oficjalne, uroczyste otwarcie odbyło się 30 maja. W wydarzeniu wzięli udział ważni oficjele, przedstawiciele świata kultury i filmu, a także Radni, władze dzielnicy Żoliborz, mieszkańcy, oraz wszyscy Ci, dzięki którym udało się odnowić stare kino.

Czy Elektronik ma szanse przetrwać w dobie multipleksów? Kina studyjne, jednosalowe często upadają. Jak twierdzą pomysłodawcy przywrócenia Elektronika do życia, ich idea wzięła się również z poczucia misji. Najprawdopodobniej kino nie będzie przynosić dużych zysków, ale w zamian będzie możliwość kierowania się w doborze repertuaru względami artystycznymi, a nie komercją.

 

Elektronik nie jest zwykłym kinem repertuarowym. Miejsce ma skupiać rozmaite działalności kulturalne i artystyczne. Sala ma ogromny potencjał, który należy tylko właściwie wykorzystać. Nowe kino łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Oprócz dwóch projektorów mechanicznych służących do odtwarzania taśm 35 mm są także dwa projektory cyfrowe wysokiej klasy, umożliwiające projekcje w standardzie DCI. Urządzenie o nazwie Skaler podnosi rozdzielczość odtwarzanego materiału i pozwala wyświetlać filmy nagrane nawet telefonem komórkowym, co ostatnimi czasy stało się bardzo popularne. Sala wyposażona jest także w jeden z najnowocześniejszych ekranów, który umożliwia projekcje zarówno w formacie 2D jaki i 3D. Profesjonalne nagłośnienie kinowe w systemach 5.1 i 7.1 oraz nagłośnienie koncertowe  pozwala wykorzystać przestrzeń również do organizacji koncertów, spektakli teatralnych i innych wydarzeń artystycznych, czy konferencji. Sala spełnia wszystkie aktualne standardy i wymogi bezpieczeństwa.

 

Elektronik miał szczęście. Większość starych warszawskich kin szczęścia nie miała. Niektóre zburzono, inne przebudowano na supermarkety, w najlepszym wypadku stworzono w nich teatry, lub po prostu stoją puste. Inicjatywa Fundacji Laterna Magica to pierwsza w Polsce walka o reaktywację starego kina z zachowaniem jego oryginalnego klimatu. 

 

KONTAKT:

 

https://www.facebook.com/kinoelektronik

www.kinoeletronik.pl

 

Kasa kina: 691490173

Rezerwacje sali: rezerwacje@kinoeletronik.pl

Manager kina Marlena Gabryszewska
marlenagabryszewska@szkolafilmowa.pl

tel.: +48 887 555 020

 

 

Ceny biletów:

Poniedziałek – czwartek: 18 zł normalny, 15 zł ulgowy

Piątek przed g. 18:00 – 11 zł normalny/ulgowy (poza świętami)

Piątek-niedziela 20 zł normalny, 16 zł ulgowy

Poranki filmowe 10 zł.

Bilety dla pracowników, studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej, uczniów i słuchaczy Zespołu Szkół Filmowych: 5 zł

Zapraszamy bardzo serdecznie na naszą stronę na Facebooku i zachęcamy do komentowania. Dzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami, uwagami i pomysłami, które pomogą nam stworzyć miejsce wyjątkowe, Wasze miejsce!

 
         
 
         
 
         
 
               
 

Zaloguj się:

Warszawska Szkoła Filmowa ul. Generała Zajączka 7 01-518 Warszawa info@szkolafilmowa.pl
[CZYTAJ WIĘCEJ]
Feedback