Bartek Konopka - Kadra - Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa

Profil

Bartek Konopka

Reżyser, scenarzysta. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Następnie pracował jako reporter dla TVN i TVP, gdzie zrealizował kilkanaście reportaży i dokumentów. Studiował dziennikarstwo podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył reżyserię na WRiTV w Katowicach oraz kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

W 2003 roku, wraz z Piotrem Rosołowskim, wygrał międzynarodowy konkurs telewizji Planete Germany na scenariusz filmu dokumentalnego. Powstała Ballada o kozie nagrodzona na Berlinale 2004 oraz wieloma nagrodami publiczności, pokazywana w kilkunastu oddziałach Planete na świecie.

Jego następny film to 40 minutowa fabuła Trójka do wzięcia (2006), jeden z najliczniej nagradzanych filmów w programie 30 minut.

Wspólnie z Rosołowskim zrealizowali Królika po berlińsku (2009), który przyniósł im nominację do Oscara, wiele innych nagród, pokazy na 70 festiwalach, dystrybucję w ponad 40 krajach.

W 2011 Bartek ukończył debiut fabularny Lęk Wysokości, który miał premierę na IFF w Montralu, zdobył nagrody m.in w Mannheim, Bombaju, Lecce, Vincennces, Gdyni. W polskich kinach obejrzało go ponad 60 tys. widzów. Był również rozpowszechniany we Francji, Hiszpanii, Iranie.

Jego nowy dokument kreacyjny Sztuka znikania (2013) otrzymał nagrody na RIDM Montreal, IFF Jihlava.

W 2013 zrealizował też 7 odcinków serialu Bez Tajemnic (oryg. In Treatment) dla HBO Europe.

Kolejny projekt fabularny Bartka pt. Niemy zdobył nagrodę Scripteast na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

Rok 2014 przyniósł dwa nowe filmy: dokument muzyczny Nowa Warszawa i krótką fabułę Z łóżka powstałeś.

Bartek jest beneficjentem stypendium Ministra Kultury i Nipkowa w Berlinie. Uczestnik warsztatów EAVE, Documentary Campus, Ex Oriente. Wykładał na Litwie, w Niemczech, Polsce.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Rady PISF.

Feedback