Egzaminy - 15 i 16 września - Warszawska Szkoła Filmowa, akademia, gimnazjum, liceum, kursy filmowe Warszawa

Rekrutacja uzupełniająca. Egzaminy

Aktorstwo Nowych Mediów: 16.09.2018 (niedziela) godz. 11.00
Reżyseria/Realizacja Obrazu Filmowego: 15.09.2018 (sobota) godz. 10.00

O egzaminach w Warszawskiej Szkole Filmowej mówił Kanclerz, dr Maciej Ślesicki:

Egzaminy do szkół filmowych i teatralnych pełnią rolę prezentacji danej osoby. Trzeba zaśpiewać, przedstawić prozę, powiedzieć wiersz, wykonuje się zadania ruchowe. Jako egzaminator  muszę przyznać, że bardzo trudno zweryfikować czy dana osoba nadaje się do wykonywania zawodu aktora czy też nie.
W Warszawskiej Szkole Filmowej mieliśmy już pewną sytuację, którą lubię opowiadać jako anegdotę. Podczas egzaminów rekrutacyjnych cała komisja jednogłośnie ustaliła,  że jeden z mężczyzn ubiegających się o studiowanie w naszej szkole, zupełnie nie nadaje się do bycia aktorem. Zamknęliśmy listę i udaliśmy się do domów. Następnego dnia, zauważyłem jego nazwisko na liście osób zakwalifikowanych. Okazało się, że Pani sekretarka pomyliła się i postawiła “krzyżyk” przy niewłaściwym nazwisku. Chcieliśmy poinformować o pomyłce ale było już za późno. To był nasz najlepszy student! Wszyscy się pomyliliśmy – to najlepszy przykład na to jak ciężko ocenić kogoś zgodnie z kryteriami wspomnianymi powyżej.
Jak ja zdawałem do szkoły filmowej to wraz z moimi kolegami i koleżankami tworzyliśmy 12 osobowy zespół. Nie umniejszając nikomu, o 10 moich kolegach już nigdy nie usłyszałem… Czy to oznacza, że cała komisja się pomyliła? Moim zdaniem jest to idealny przykład aby pokazać jak ciężki jest zawód filmowca.
W Warszawskiej Szkole Filmowej stworzyliśmy zatem trochę inny system. Staramy się przyjmować więcej osób a czas weryfikuje ich zdolności.

 

Egzamin na kierunek Aktorstwo Nowych Mediów ma na celu ocenę zadań aktorsko-wokalnych przygotowanych przez kandydata. W komisji egzaminacyjnej zasiadają m.in. Kanclerz dr Maciej Ślesicki, Bogusław Linda, Arek Detmer, Piotr Zelt i inni Wykładowcy Uczelni. Kandydaci proszeni są o krótką autoprezentację (wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie, cel przystąpienia do egzaminu) podczas której egzaminatorzy mogą zadawać pytania. 

Następnie egzaminowani proszeni są o:
1. Wykonanie fragmentu prozy - monologu
2. Wykonanie piosenki a capella
3. Prezentacja wybranego fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza (od 25 do 30 wersów)
4. Wykonanie zadanego przez komisję elementarnego zadania aktorskiego.
(Wszystkie cztery elementy są obowiązkowe).

Monologi dla kandydatów można znaleźć w utworach takich jak, np.: Sylwia Plath "Szklany klosz", Erica Jong "Nauka latania", Paulo Coelho "Jedenaście minut", Helen Fielding "Dziennik Bridget Jones", Jacek Bocheński "Tabu". Monologi dla kandydatów można znaleźć w utworach takich jak, np.: Fiodor Dostojewski "Bracia Karamazow", Fiodor Dostojewski "Zbrodnia i Kara", Witold Gombrowicz "Dzienniki". Monolog powinien zawierać wyraźną zmianę nastroju.

Rekrutacja uzupełniająca: egzamin wstępny 16.09.2018 (niedziela) godz. 11.00
Termin składania dokumentów rekrutacyjnych: do 14.09.2018, godz. 15.00


Egzamin na Reżyserię lub Realizację Obrazu Filmowego  ma na celu ocenę przygotowanych przez kandydata prac. W komisji egzaminacyjnej zasiadają m.in. Kanclerz dr Maciej Ślesicki, dr hab. Andrzej Ramlau, dr Andrzej Jaroszewicz i inni Wykładowcy Uczelni. Kandydaci proszeni są o krótką autoprezentację (wykształcenie, dotychczasowe doświadczenie, cel przystąpienia do egzaminu) podczas której egzaminatorzy mogą zadawać pytania. 

Następnie egzaminowani proszeni są o prezentację przygotowanych prac:
- Fragment scenariusza etiudy filmowej lub treatment etiudy filmowej (razem max. 20 stron)
- Krótki (ok. 2-5 min.) film lub teledysk
- Fotografie
- Foto-scenariusz (opowiadanie o wydarzeniu realnym lub fikcyjnym w postaci uporządkowanego i ponumerowanego zestawu 20 fotografii autorstwa kandydata)

Rekrutacja uzupełniająca: egzamin wstępny - 15.09.2018 (sobota) godz. 10.00
Termin składania dokumentów rekrutacyjnych wraz z pracą artystyczną: do 14.09.2018, godz. 15.00

 

 

Kandydaci o egzaminach:

 Krystian

- Chciałbym się dostać. Głównie ze względu na renomę szkoły. Także z powodu możliwości, które daje i z powodu wspaniałych wykładowców. Jak mi poszło?  Powiedziałbym źle i dobrze jednocześnie. Film, który ze sobą przyniosłem i zaprezentowałem nie podobał się Komisji. Może był zbyt eksperymentalny.. nie wiem.  Przyniosłem też ze sobą scenariusz. Komisja pytała mnie skąd pomysł na taki film. Potem rozmawialiśmy o moich ulubionych reżyserach. Cała rozmowa była trudna. Żałuję, że nie podchodziłem do egzaminu w czerwcu, w pierwszej turze, może miałbym większe szanse. Czy myślę, że się dostałem? Zobaczymy jutro.

Ania

- Warto było spróbować, choć wiem już, że się nie dostałam. Przedstawiłam teledysk. Nie spodobał się. Pytano mnie, dlaczego chcę zajmować się sztuką filmową. Powiedziałam, że ciekawi mnie świat, lubię obserwować, a to jest bardzo ważna cecha w zawodzie reżysera. Pan Ślesicki powiedział jednak, że to, co prezentuję, to nie jest poziom dla wyższej uczelni filmowej. Doradził mi policealne studium przy Warszawskiej Szkole Filmowej, w którym mogłabym nauczyć się podstaw i po dwóch latach nauki przyjść na egzamin jeszcze raz i spróbować. Liczyłam trochę, że się uda, ale nie jestem bardzo rozczarowana. Rozmowa była miła  i warto było spróbować. Do studium zapiszę się jeszcze dziś.

Paweł

- Do Warszawskiej Szkoły Filmowej zdaję już drugi raz. Poprzednim razem na egzaminie zaprezentowałem zdjęcia, które komisja uznała za słabe. Nie przyjęli mnie, więc poszedłem na rok do innej szkoły filmowej, żeby trochę się poduczyć. Poprawiłem technikę i myślę, że czegoś się tam nauczyłem, więc postanowiłem spróbować jeszcze raz. Dziś także zaprezentowałem zdjęcia, ale znów wyszło słabo… Wątpię, czy się dostałem. Chciałbym, dowiem się jutro.

 

ZAREJESTRUJ SIĘ  ONLINE

POWODZENIA! 

Feedback